is Hair Loss Genetic

Saç Dökülmesi Genetik midir?

Saç dökülmesi genetik midir? Sorusunun cevabı bazen evet bazen de hayırdır. Genetik saç problemi yaşayan kişilerin genellikle ailelerinde de saç dökülmesi yoğun şekilde görülmektedir. Sadece ırsi faktörlere bağlı olmayan saç dökülmesi aynı zamanda strese, çeşitli hastalıklara, hormonal bozukluklara, hamilelik ve menopoza bağlı olarak da gerçekleşmektedir.

Genetik saç dökülme sorunu hem anne tarafından hem de baba tarafından size aktarılmış olabilmektedir.

Ailenizde saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler bulunmuyorsa bu sizde görülen saç dökülmelerinin ırsi olmayacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü bazı genler büyükanne veya büyükbabadan da aktarılabilmektedir.

Saç dökülmesi genetik midir?

Saç dökülmesi genetik midirIrsi saç dökülmesi DHT denen vücudumuzdaki bir hormondan dolayı gerçekleşmektedir. DHT hormonu saç köklerini tahribata uğratarak saçların dökülmesini sağlamaktadır. Genetik saç dökülmeleri DHT hormonuna karşı dayanıksız olan kişilerde daha fazla oranda görülmektedir.

Genetik Saç Dökülmesini Tetikleyen Faktörler

Temelde ırsi saç dökülmesi DHT hormonundan kaynaklanmasına rağmen sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, vitamin ve mineral eksikliği gibi sebeplerden de kaynaklanabilmektedir. Ayrıca mevsimsel saç dökülmeleri, hastalıklara bağlı dökülmeler ve yanlış şampuan kullanımıda genetik saç dökülmesini tetikleyen etkenler arasında bulunmaktadır. Genetik saç dökülmesi tedavi edilmesi veya kontrol altına alınması gereken ciddi bir durumdur.

Tedavi Hakkında

DHT hormonu aşırı derecede olduğu zaman saçların dökülmesine sebep olmasına rağmen normal düzeyde vücutta bulunması zorunludur. Çünkü DHT hormonu sayesinde erkeklerde ses kalınlaşması, sakalların çıkması, sperm üretimi ve kasların gelişimi sağlanmaktadır. Bu sebeple genetik saç dökülmesinin tedavi edilmesi için DHT hormonunun belirli bir düzeye çekilmesi gerekmektedir. DHT hormonunun tamamen ortadan kaldırılması insan sağlığı için risk oluşturduğundan dolayı sadece kısmi oranda azaltılması sağlanabilmektedir. Ayrıca saç dökülmelerinin önlenmesi için piyasa da satılan minoksidil benzeri çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Saç dökülmesi genetik sorunlara dikkat edilirse tedavi için oldukça önemli bir adım atılmış olacaktır. Operasyon sonrasında sağlıklı ve güzel bir sonuç almak buna bağlıdır.

Hair MED ile haydi saç ekimine!

Antalya şehrinde faaliyet gösteren Hair MED on yıllardır sağlık sektörüne hizmet vermektedir. Saç, bıyık, kaş, kirpik ve sakal ekimi tedavileri yapmaktadır. Tedavilerinde FUE tekniğini kullanır. Müşteri memnuniyetin yüzde yüz öenem vermektedir. Saç dökülmesi genetik midir? sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Umarız yardımcı olmuştur.