Hair Transplant Turkey

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi

Saç dökülmesi ve bunun sonucunda oluşan kellik zamanımızda çok sık yaşanan estetik sorunlardan birisidir. Kelliğe neden olan saç dökülmesi için genellikle kozmetik ürünler kullanılmaktadır. Ancak bu ürünlerin kullanımı uzun vadede saçlara ciddi zarar verebilir. Aynı zamanda ya da uzun vadede sonuç vermektedir. Bu nedenle daha kalıcı çözümler aranıyorsa saç ekimi gibi çözümlere başvurulabilir.

Saç dökülmesi neden olur?

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi
saç dökülmesi ve saç ekimi

Saç dökülmesinin farklı sebepleri vardır. Hormonal değişiklikler ve genetik faktörler, kullanılan bazı kozmetik ürünler, saç boyaları ya da kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Kellik saç dökülmesi sonucudur. Bu sorun daha çok erkeklerde oluşsa da kadınlarda da görülebilmektedir.

Saç ekimi saç dökülmesi ile finalde kellik sorunu yaşayanlara yapılır!

Saç ekimi kellik ve yoğun saç dökülmesi durumunda yapılmaktadır. Özgüveni artırmaya yardımcı olmaktadır. Öncelikle hastanın beklentileri ve tercihleri dinlenir. Doktor ile gerekli tedaviler hakkında konuşulmaktadır.

Kadınlarda Kellik ve Saç Dökülmesi

Kellik durumu kadınlarda da oluşmaktadır. Bunun nedenli hormonal değişiklik, menopoz ve yaşlanma belirtileridir. Kadınlarda saç dökülmesi genellikle daha az görülmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılmaktadır?

Saç ekimi kişiselleştirilmiş olan bir tedavi yöntemidir. Operasyon öncesinde deneyimli bir plastik cerraha danışılması gerekir. Cerrah mevcut sağlık durumu, alışkanlıklar, yaşam tarzı gibi konularda hastadan bilgi alır. Ayrıca cilt analizi testi yapılmaktadır. Operasyondan 3 hafta öncesi ve 3 hafta sonrasında sigara içilmemesi önerilmektedir. Sigara içilmesi iyileşme sürecini yavaşlatır.

Saç ekimi öncesi anestezi uygulanır. Ardından ense bölgesindeki saçlı derinden kökleriyle  birlikte saç alınır. Daha sonra saç dökülmesi ya da kellik olan bölgede küçük iğneler yardımı ile küçük delikler açılmektadır. Belirli alanlarından çok az miktarda alınan bu saç kökleri bu deliklere dikilmektedir. Uygulama sırasında genellikle 100 ila 150 kök uygulanır. Uygulama sonrasında bandaj uygulaması yapmaktadır.

Flap Cerrahisi:

Flap cerrahisi son 15-20 yıldır başarıyla uygulanan tedaviler arasındadır. Temelde saçsız deriye alınan saçlı deriler aktarılmaktadır.

Saç Ekiminden Sonra

Uygulama sonrası ağrı ya da rahatsızlık hissiyatı oluşabilmektedir. Eğer uygulama sonrası bandaj kullanıldıysa bu alana belirli aralıklar ile pansuman yapılmaktadır. Genellikle saçların yıkanması için 3 gün beklenmelidir. Yıkanmak için doktorunuza danışılması kesinlikle önerilmektedir. Saçlı deride dikişler varsa bu dikişler 7 ila 10 gün içinde alınmaktadır. Ameliyat sonuçları tam olarak 8 ay içinde görülmektedir. Cerrahi işlem sonrası ilk 5-6 ayda saç dökülmesi görülmektedir. Bu durum normaldir ve geçicidir.

Fue Yöntemi ile Saç Ekimi Nasıl Yapılmaktadır?

Perkutan tekniği de olarak bilinen fue yöntemi kesi yapılmadan uygulanır. İnce iğneler  ile saç derisine ufak delikler açılmaktadır. Bu deliklere saç kökleri ekilmektedir. Ekim işleminde genellikle enseden alınan saçlar kullanılmaktadır. Ekim sonrasında saçların daha doğal durması için işlem sırasında saçlar değişik açılarla ile ekilmektedir. Uygulama sırasında saç çizgisi de doğal bir şekilde bırakılmaktadır. Bu teknikte kalıcı ve doğal sonuçlar alınır. Ayrıca uygulama ciddi etkilere neden olmaz. çok şişlik görülmektedir. Ayrıca iyileşme süreci de diğer yöntemlere göre daha kısadır. Saç dökülmesi ile kellik sorunu yaşayanların FUE yöntemini kullanmalarını saç ektirmelerini öneririz.

Saç ekimi uygulamaları günümüzde yaygın olarak yapılmaktadır. Ağrısız yöntemler daha çok tercih edilmektedir. Başarılı sonuç almak isteniyorsa bir kaç seans gerekmektedir. Doktor kişi için uygun tekniği ve seans miktarını belirleyecektir. FUE saç ekim tekniği alanında uzmanlar  tarafından yapılmalıdır.

Başarısız uygulamalardan sonra saçlarda dökülme ya da saç derisinde hasar oluşmaktadır. Ekim sonrasında saçlı deride kızarıklıklar ya da enfeksiyon riski  vardır. Bu nedenle enfeksiyon riskini azaltmak adına doktor antibiyotik reçete yazmaktadır. Saçlarına ekim yaptırmayı düşünenler alanında uzman bir doktora danışılmalıdır. Saç ve cilt tipi analiz edildikten sonra kişi için en uygun yöntem belirlenmektedir.

Saç dökülmesi ve saç ekimi konularında bilgi verdik. Umarız faydalı olmuştur.