Causes of Hair Loss

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin nedenleri çok fazladır. Dökülme erkeklerde ve kadınlarda görünüm kaygısıyla beraber, yaşlanmayı düşündürmektedir. Bundan dolayı önemli bir motivasyon kaybına neden olmaktadır. Saç dökülmesi erkeklerde kelliğe kadar ilerlerken, baş kısımda tepede açılma olmaktadır. Bu açılmalar genellikler yanlardadır. Dökülmelerin gözlemlendiği yer yer dökülmelerin yaşandığı bir süreç olmaktadır. Saç her kültürde yer alan bir olgudur. Saç bakımına önem verilmiş, kadının ve erkeğin saçları farklı mezheplerde bir kültürel sembol olarak da kullanılmaktadır. Bu neden modern tıbbın gelişmesi ve alternatif tıbbın devre girmesi ile beraber kelliğe çare ve saç dökülmesine çözüm için saç ekim yöntemleri kullanılmaktadır.

Saç dökülmesinin nedenleri!

Saç dökülmesinin nedenleriLatince alopecia olarak adlandırılan saç dökülmesi, yapılan araştırmalar doğrultusunda artık 18’li yaşlarda bile görülebilmektedir. Saç dökülmesi en önemli nedenlerin arasında genetik etkenler vardır. Saç ve kıllar erkeklik hormonu olan testesterona bağlıdır. Gelişim gösterirler fakat bu hormonun fazla salgılanması saç dökülmelerine neden olmaktadır. Kadınlarda da bulunan testesteron hormonu fazla salgılandığında saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca saç dökülmesinin sebepleri mevsimsel geçişlere, strese, doğuma, beslenme düzenine, cilt hastalıklarına, kanser tedavilerine ve travmalara göre oluşabilmektedir.

Bu tür durumlarda, en çok tercih edilen yöntem saç ektirme ya da saç nakli diye adlandırılmış olan uygulamaktadır. Herhangi bir sebepten kaynaklı saçsız kaldıysanız, genellikle kesin çözüm sağlayan saç ekimi yaptırabilirsiniz. Saç dökülmesinin nedenleri ana hatları ile bu kadardır.

FUE tekniği ile Saç Ekimi

Saç ekimi işleminden önce ilk olarak muayene yapılmaktadır. Daha sonra ise sonuçlar analiz edilmektedir. Ense kısmının en üst bölgesinde kalan kısım ise en yoğun kıl köklerinin bulunduğu bölgedir. Genetik olarak dökülmenin en az olduğu sağlam kökleri barındırmaktadır. İşlem yapılacak bölgeye kanallar açılmakta ve bu mikro motorlar yardımı kök ekimi gerçekleştirilmektedir. Her hangi bir iz kalması ya da operasyon sırasında kişinin bir ağrı hissetmemesi gerekmektedir. Saç ekimi operasyonu ardından hasta dilediği zaman sosyal yaşantısına dönmektedir. Saç dökülmesine çözüm için en çok tercih edilen seçenek olan saç ekimi, FUE tekniği kullanılarak yapılan saç ekimi çok daha çabuk ve başarılı gerçekleştirilmektedir.

Sizlere saç dökülmesinin nedenleri hakkında bilgi verdik. Umarız yardımcı olmuştur.